Aké parazity spôsobujú alergiu u ľudí?

Negatívna reakcia tela sa môže vyskytnúť nielen na zvieratách, pele rastlín, liekoch a potravinách. Zvýšenie histamínu v krvi môže vyvolať hlísty a prvoky. Aké parazity spôsobujú alergie a ako sa s týmto javom vysporiadať, zvážime podrobnejšie.

kožné vyrážky za prítomnosti parazitov v tele

Druhy parazitov, ktoré spôsobujú alergie

Nie všetci hlísty a prvoky sú alergény, ktoré môžu vyvolať negatívnu reakciu ľudského imunitného systému. Existuje niekoľko druhov takýchto parazitárnych patogénov.

 1. Jednobunkové organizmy alebo lamblia. Môžu viesť k atopickej dermatitíde u detí, ekzémom, neurodermatitíde. Poruchy sa objavujú v práci čriev, spánok sa zhoršuje, podráždenosť sa pozoruje na pozadí silného svrbenia kože.
 2. Helminths - echinokok, škrkavka, toxokara. Takéto parazity spôsobujú u ľudí žihľavku, opuchy, svrbenie, zápach z úst, astmu. Okrem toho sú larvy ascaris schopné vytvárať fokálnu nekrózu vo vnútri tela, čo vedie k silnému zápalu postihnutých tkanív.
 3. Huby, baktérie, vírusy. Takéto organizmy sa označujú ako infekčné alergény, ktoré vyvolávajú negatívne reakcie imunitného systému.

Najnebezpečnejšími parazitmi, ktoré spôsobujú alergické reakcie, sú červy a lamblia. Ich negatívny vplyv na telo sa uskutočňuje dvoma spôsobmi. Najskôr hlísty otrávia ľudské orgány a systémy produktmi ich vitálnej činnosti. A po druhé, dochádza k akútnej intoxikácii rozloženými látkami mŕtvych jedincov.

helminth z ľudského tela

Príčiny a vzťah

Aby ste pochopili, aký je vzťah medzi červami a alergiami, musíte poznať dôvody, prečo niektoré červy spôsobujú u dospelých a detí zvýšenú citlivosť imunitného systému.

Škrkavky a toxokary narušujú metabolické procesy v ľudskom tele, a tým ho zbavujú dôležitých stopových prvkov, minerálov a vitamínov. Toto vyčerpá imunitný systém, začne prudko reagovať. V dôsledku toho sa vyskytujú kožné vyrážky, dýchavičnosť, abnormality vo fungovaní žalúdka a čriev.

Ďalším dôvodom, prečo sa objaví parazitárna alergia, je toxický účinok odpadových produktov červov. Škodlivé látky otrávia ľudskú lymfu a krv.

Parazity majú navyše deštruktívny účinok na črevnú mikroflóru. V dôsledku tohto procesu začnú patogénne mikroorganizmy prudko rásť, čo vedie k reakcii tela vo forme porúch stolice, zápalových procesov, plynatosti.

bolesť brucha v prítomnosti parazitov v tele

Negatívne procesy spojené s vývojom helmintických invázií vyvolávajú poruchy v práci obranného systému a zvyšujú jeho citlivosť na cudzie antigény - stav blízky imunodeficiencii. V dôsledku patologických zmien sa vyvinú nebezpečné choroby, ktoré si človek nespája s helminthickými inváziami, a je dlhodobo liečený nesprávnymi liekmi, čo vyvoláva hlavnú príčinu ochorenia.

Príznaky a priebeh ochorenia

Ak vychádzame zo vzťahu červov a alergií, potom sú príznaky negatívnej reakcie tela na parazity podobné typickým alergickým prejavom. Zvyčajne je najviac postihnutá pokožka a tráviaci systém a niekedy aj dýchací systém.

Hlavné príznaky alergie na červy:

 • kožné vyrážky rôznej lokalizácie vo forme žihľavky, ekzému, dermatitídy;
 • zníženie lúmenu priedušiek, bronchospazmus, rozvoj astmy;
 • silné svrbenie, začervenanie kože, pľuzgiere a opuchy;
 • silný kašeľ, horúčka, horúčka;
 • výtok z nosa, opuch očných viečok, pier, zožltnutie kože.

Dôležité!Fazetové štádium ascarisu a echinokokov môže vyvolať anafylaktický šok. Všetko závisí od počtu parazitov a ich prevalencie vo vnútorných orgánoch.

Závažné alergické reakcie u detí spôsobujú lamblia. Vyvolávajú vývoj ekzémov, atopickej dermatitídy. Pokožka dieťaťa je pokrytá hnisavým akné alebo drsnými plakmi. Takéto prejavy sú zreteľne viditeľné na fotografii.

vyrážka na tvári spôsobená parazitmi

Príznaky v počiatočných štádiách sú takmer neviditeľné. Zintenzívňujú sa s intenzívnym vývojom helmintických invázií. Postupne sa imunita znižuje, infikované deti i dospelí majú väčšiu pravdepodobnosť prechladnutia, majú neustálu malátnosť, únavu, zníženú chuť do jedla a črevné poruchy.

Ľudia si zriedka spájajú takéto prejavy s červami a okamžite sa neporadia s lekárom. V tomto prípade sa ochorenie zhoršuje a stav sa zhoršuje.

Metódy liečby

Aby ste sa zbavili alergických prejavov, musíte vylúčiť zdroj ich výskytu. Terapia by mala byť zameraná predovšetkým na ničenie parazitov, ich vajíčok a lariev. Okrem toho lekár vyberá lieky na odstránenie toxických produktov rozpadu mŕtvych hlíst z tela.

Farmaceutická lieková terapia

Lieky môžu byť predpísané ako kurz alebo ako jednorazová dávka. Metódu a dávkovanie volí lekár.

Liečba by mala byť doplnená očistnými klystírami. To pomôže rýchlo odstrániť mŕtve hlísty, ich vajíčka a odpadové látky z ľudského tela, čím sa zníži intoxikácia. Procedúry sa najlepšie vykonávajú 12-14 hodín po užití liekov.

čistiaci klystýr na odstránenie parazitov

Liečba ľudovými prostriedkami

Liečba je účinnejšia, ak má integrovaný prístup. Tradičná terapia sa odporúča podporovať ľudovými prostriedkami. Hlavnou vecou je poradiť sa s odborníkom pred ich použitím.

Odvar z listov vlašských orechov

Čerstvé suroviny (300 g), zalejte 1 litrom vody a duste 25–35 minút. Kmeň kvapaliny a vezmite 0, 5 šálky ráno a večer po dobu jedného týždňa.

listy vlašských orechov na odstránenie parazitov

Infúzia tansy a paliny

Rovnaké časti rastlín (každá po 50 g) vložte do litrovej nádoby a zalejte 750 ml vriacej vody. Nálev preceďte, používajte 200 ml dvakrát denne pred jedlom.

tansy na odstránenie parazitov

Klystíry z cesnakového mlieka

Varte hlávku cesnaku v 250 ml mlieka, kým nezmäkne. Prejdite vývarom cez gázu a začnite procedúru. Dávkovanie: 200 ml pre dospelých, od 25 do 50 ml pre deti (v závislosti od veku dieťaťa). Priebeh liečby je 5 procedúr.

cesnak na odstránenie parazitov z tela

Klystír na čistenie sódy

30 g sódy zriedte v 2 litroch vody (22-25 stupňov). Klystír urobte 10–12 hodín po užití antihelmintického lieku.

Liečba ľudovými prostriedkami v boji proti helmintom je účinná, ak sa používajú v kombinácii s hlavnou terapiou.

sóda na odstránenie parazitov z tela

Prevencia parazitov

Na základe skutočnosti, že helminty môžu byť spojené s alergickými prejavmi, musíte sa pokúsiť zabrániť ich vstupu do tela.

 1. Dodržiavanie hygienických pravidiel. Väčšina napadnutí parazitmi sa vyskytuje práve prostredníctvom špinavých rúk (najmä u detí).
 2. Starostlivé zaobchádzanie s potravinami. Mäso a ryby je potrebné dobre vyprážať, vyvárať alebo soliť. Zeleninu a ovocie dobre opláchnite pod veľkým množstvom vody.
 3. Chov domácich miláčikov. Ak v domácnosti žijú mačky alebo psy, musíte sledovať ich stav (včasné odčervenie, očkovanie), hygienu ich podnosu a nádob na kŕmenie.

Pri dodržaní týchto pravidiel môžete chrániť seba a svojich členov rodiny pred nebezpečnou infekciou helmintami.

Niektoré druhy červov sú skutočne schopné spôsobiť alergické prejavy vo forme žihľavky, dermatitídy, ekzémov. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť astma, Quinckeho edém, anafylaktický šok. Preto sa pri znateľnom znížení imunity (časté prechladnutie, únava, strata chuti do jedla, apatia a nervozita) odporúča okamžite vyhľadať lekára. Čím skôr sa zistí zdroj alergie, tým lepšie bude choroba reagovať na liečbu.