Helminths: aké sú nebezpečné parazitické červy pre ľudí

Podľa WHO je každý rok každý druhý človek na planéte infikovaný helmintami. Mnoho ľudí si myslí, že parazitické červy nie sú veľmi škodlivé pre zdravie. Nie všetko je však také jednoduché: červy môžu infikovať dôležité vnútorné orgány: srdce, pľúca, mozog.

Helminths - kto sú to?

Helminths sú parazitické červy, ktoré si môžu zvoliť telo človeka, zvieraťa, rastliny ako hostiteľa. Celkovo existujú tri triedy helmintov:

 • pásomnice.Táto trieda zahŕňa asi 3, 5 tisíc druhov helmintov. Dĺžka parazitických červov sa pohybuje od niekoľkých mm do 10 - 15 metrov;
 • motolice.Parazity dostali svoje meno vďaka prítomnosti prísaviek, pomocou ktorých dostávajú živiny. Ľudské telo môže infikovať asi 4 desiatky druhov motolíc. Spravidla dĺžka červov nepresahuje 5 cm;
 • guľaté červy.Táto trieda helmintov má viac ako 24 tisíc druhov. Škrkavky sú vretenovité. Ich dĺžka zvyčajne nie je väčšia ako 0, 5 metra.

Môžete sa nakaziť červami rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa však vyskytuje parazitická invázia z nasledujúcich dôvodov:

 1. Zlá hygiena rúk.
 2. Neumytá zelenina, ovocie; nedostatočne tepelne upravené alebo nedovarené mäso, ryby - použitie takýchto výrobkov mnohonásobne zvyšuje riziko napadnutia parazitmi.
 3. Jedlo majte otvorené mimo chladničky. Hmyz je schopný prenášať vajíčka helmintu na potraviny, ktoré sa skladujú bez obalu.
 4. Kontakt s domácimi zvieratami.
príčiny infekcie tela parazitmi

Hlavné príznaky prítomnosti parazitov v tele:

 • nevoľnosť, zvracanie, hnačka;
 • strata váhy;
 • alergické vyrážky;
 • nadúvanie;
 • svrbenie v konečníku;
 • škrípanie zubami vo sne.

Aké hlísty sú v Rusku najbežnejšie? Zvážte najbežnejšie druhy parazitických červov a choroby, ktoré spôsobujú.

Pásomnice

Telo pásomnice sa skladá z členov, ktorých celkový počet sa pohybuje od 3 do 5 000. Hlavným prvkom fixácie helmintu je hlava, ďalšími sú prísavky, háčiky.

Najbežnejšie príčiny pásomníc sú:

 • difyloblotróza;
 • teniarinhosy;
 • teniasis.
pásomnica, parazit ľudského tela

Diphyllobothriasis

Pôvodcom choroby je široká pásomnica, ktorá ovplyvňuje ľudské črevo. K vývoju vajíčok červov dochádza v sladkej vode. Schéma pásomnice vstupujúcej do ľudského tela je nasledovná:

 • Vajcia červa pohltia kôrovce, ktoré žijú v zdrži.
 • Infikované kôrovce konzumujú ryby.
 • Osoba sa nakazí parazitom konzumáciou rýb, ktoré neboli dostatočne tepelne ošetrené.

Symptomatológia ochorenia sa vyvíja 1, 5 mesiaca po infekcii. Hlavným znakom patológie je prítomnosť belavých fragmentov helmintu vo výkaloch.

Pripevnenie na črevnú sliznicu absorbuje veľké množstvo vitamínu B12. Z tohto dôvodu sa u ľudí s difyllobotriázou často vyskytuje anémia. Okrem toho môže pásomnica spôsobiť zvýšenie pečene, sleziny, črevnej obštrukcie.

Teniarinhoz

Pôvodcom choroby je hovädzia pásomnica, ktorá žije prevažne v ľudskom tenkom čreve. Počas svojho vývojového cyklu helminth nahradí dvoch hostiteľov: medziproduktom je dobytok, hlavným človekom. Hovädzia pásomnica môže žiť v tele 20 rokov, množiť sa a poškodzovať zdravie.

Typicky sa u ľudí objavia teniarinózy po konzumácii nedostatočne tepelne upraveného alebo nedostatočne tepelne upraveného hovädzieho mäsa.

Choroba často prebieha bez výraznejších príznakov a je zistená náhodou, keď človek vo svojich výkaloch vidí prvky helmintu. U niektorých ľudí sa okrem hlavných príznakov infekcie helmintmi môže vyskytnúť bolestivý syndróm na pravej strane prednej brušnej steny.

Dospelí helminti sú schopní preniknúť cez slepé črevo, pankreatické potrubie, žlčové cesty, čo v nich vyvoláva akútne zápalové procesy. Pri viacnásobnom napadnutí parazitmi sa môže vyvinúť črevná obštrukcia.

parazit z pásomnice hovädzieho dobytka

Tenióza

Pôvodcom choroby je bravčová pásomnica, ktorá spočiatku ovplyvňuje ľudské tenké črevo. K ľudskej infekcii dochádza konzumáciou surového alebo nesprávne uvareného bravčového mäsa.

Parazit môže preniknúť do rôznych orgánov a tkanív a spôsobiť bolesť brucha, chrbta, končatín. Patológia je najpriaznivejšia, ak je červ lokalizovaný v podkožnom tuku a tkanive kostrového svalstva. Keď červy preniknú do očných svalov, spôsobujú zníženie zrakovej ostrosti, slzenie a fotofóbiu. Porážka bravčového reťazca mozgu môže byť smrteľná.

Prísavníci

Motolice majú tvar listu a majú vysokú schopnosť reprodukcie v rôznych obdobiach životného cyklu. Reprodukcia červov je možná nielen sexuálne s oplodnením, ale aj bez neho. Okrem prísaviek majú červy veľa háčikov a tŕňov, vďaka čomu sa spoľahlivo pripájajú na sliznice orgánov.

druh parazita

Bežné patológie spôsobené motolicami:

 • fascioliáza;
 • opisthorchiáza;
 • paragonimiasis.

Fascioliasis

Fascioliáza sa vyskytuje, keď je pečeňová náhoda poškodená pečeň alebo žlčník. Infekcia sa v zásade vyskytuje pri konzumácii zeleniny, na ktorú sa používala voda z otvorených nádrží.

Okrem štandardných príznakov infekcie parazitmi môže človek pociťovať astmatické záchvaty, ktoré sprevádza dýchavičnosť, začervenanie tváre, rozšírené zrenice a tachykardia. Ak dospelý spôsobil upchatie žlčových ciest, vzniká obštrukčná žltačka. Známky patológie:

 • kŕčové bolesti v správnom hypochondriu;
 • zožltnutie kože;
 • horúčka;
 • bezfarebné výkaly.

Opisthorchiáza

Pôvodcom choroby je mačací motolík. Názov parazita je spôsobený tým, že okrem človeka často infikuje aj mačky a iné cicavce, ktoré jedia ryby.

mačací parazit

Mačací motív spravidla ovplyvňuje pečeň a pankreas a spôsobuje zápal v orgánoch. Príznaky sú rôzne a závisia od počtu parazitov. Pacient môže mať:

 • príznaky intoxikácie;
 • horúčka;
 • žihľavka;
 • Svrbivá pokožka;
 • bolesť svalov, kĺbov, pravé hypochondrium.

V niektorých prípadoch spôsobujú helminti zvýšenie lymfatických uzlín, rozvoj žltačky. Chronická forma patológie často vedie k hepatitíde, cirhóze pečene.

Paragonimiasis

Vinníkom choroby je pľúcna motolica, ktorá sa dostane do ľudského tela infikovanými kôrovcami.

Najprv parazit vstúpi do ľudského čreva, potom do brušnej dutiny. Konečným bodom jeho cesty je pľúcne tkanivo. Okrem toho je červ schopný preniknúť do mozgu a ovplyvniť centrálny nervový systém.

parazit pľúcna motolica

Špecifické príznaky parazitickej invázie do pľúc:

 • bolesť v hrudníku;
 • kašeľ s hlienom, ktorý môže obsahovať hnis a krv;
 • horúčka.

V niektorých prípadoch spôsobujú helminti porušenie ventilačnej funkcie pľúc a výmeny plynov počas dýchania.

Okrúhle červy

Škrkavky (hlístice) sú vďaka svojej štruktúre schopné prežiť aj v extrémnych podmienkach. Ich telo je pokryté trojvrstvovým pohybovým vakom, ktorý spoľahlivo chráni parazity pred vonkajšími vplyvmi.

druh parazitických škrkaviek

Bežné choroby spôsobené háďatkami:

 • askarióza;
 • enterobiáza;
 • trichinóza.

Askarióza

Vývoj choroby vyvoláva ascaris, ktorý je spočiatku fixovaný v tenkom čreve. Priemerná dĺžka dospelých je 40 cm. Larvy parazita môžu vstúpiť do ľudskej tráviacej sústavy s neumytou zeleninou a ovocím, kontaminovanou vodou. Tiež zle umyté ruky pred jedlom sú často príčinou ascariázy.

Pri penetrácii lariev do ľudského tela možno pozorovať teplotu subfebrilu, alergické vyrážky a kašeľ s uvoľňovaním číreho spúta. Známky črevného štádia askariózy (hnačky, bolesti brucha) sa pozorujú iba v prítomnosti niekoľkých parazitov. Žiť v črevách jedného červa je spravidla bez príznakov.

Komplikácie pri viacnásobnom napadnutí parazitmi:

 • upchatie žlčovodu;
 • hnisavé zápalové procesy v žlčníku, pečeni;
 • zápal prílohy;
 • črevná obštrukcia.

Enterobiasis

Provokátormi choroby sú červy - malé červy s dĺžkou do 1 cm, červy prenikajú do tráviacej sústavy človeka rovnako ako škrkavky.

parazity ľudských pinworm

V súčasnosti je enterobiáza najbežnejšou parazitickou patológiou na svete. Toto ochorenie je v zásade diagnostikované u detí mladších ako 10 rokov.

Príznaky, rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, sa rozvinú iba pri viacnásobnom napadnutí parazitmi. Deti majú často hnačky, hlien v stolici, ťažké a bolestivé trávenie, svrbenie v konečníku a nevoľnosť. Pri závažnom priebehu ochorenia sa môžu vyskytnúť kŕče končatín. Okrem toho sú pinworm schopné preniknúť do genitálií a spôsobiť v nich akútny zápal.

Trichinóza

Toto ochorenie provokuje Trichinella - jedného z najmenších parazitických červov. Dĺžka parazita zriedka presahuje 4 mm. V larválnom štádiu môžu červy infikovať kostrové svaly. Výnimkou je myokard - svalové tkanivo srdca. Dospelí parazitujú na tenkom čreve.

Ľudská infekcia sa spravidla vyskytuje pri konzumácii polopečeného bravčového mäsa. Zároveň pre rozvoj ochorenia stačí skonzumovať iba 30 g mäsa postihnutého parazitmi.

Patológia sa prejavuje štandardnými príznakmi parazitickej invázie. V pokročilom štádiu sa môže vyskytnúť opuch očných viečok, tváre, rúk a nôh, bolesti v krížoch, žuvacie svaly. Možnými komplikáciami sú úplná alebo čiastočná strata pohyblivosti, ochrnutie dýchacích ciest.

Ako sa vyhnúť zamoreniu červami?

Aby ste znížili riziko infekcie parazitickými červami, je dôležité dodržiavať tieto pokyny:

 1. Pred jedlom, po návšteve ulice, verejných miestach si dôkladne umyte ruky.
 2. Dodržujte správnu technológiu na varenie mäsa, rýb. Tepelné ošetrenie mäsových a rybích výrobkov by malo trvať najmenej 20 minút.
 3. Nejedzte sušené alebo sušené ryby.
 4. Vykonajte odčervenie domácich miláčikov.
 5. Pravidelne sa podrobujte testovaniu, aj keď nemáte žiadne patologické príznaky. Najbežnejšou diagnostickou metódou je makroskopické a mikroskopické vyšetrenie výkalov. Prvá metóda umožňuje zistiť dospelých, druhá - vajíčka a larvy červov.