Červy (helmintiáza)

Červy sú červy, ktoré vedú parazitujúci životný štýl v tele svojho hostiteľa - človeka. Na veku nezáleží. Dospelí aj deti sú rovnako náchylné na infekciu. Klasifikácia helmintiáz je veľmi rozsiahla, najmä v krajinách s horúcim podnebím.

parazity v ľudskom tele

Existujú 3 triedy parazitických červov:

  • guľaté (hlístice) - červy, škrkavky;
  • páska (cestodes) - pásomnica bravčová, pásomnica hovädzia, echinokok;
  • ploché červy, motolice (trematódy).

Najbežnejším červom u detí je pinworm, ktorý spôsobuje enterobiózu. Tieto červy sú malé, v priemere do 1 cm, bielosivej farby so zakriveným telom. Miestom lokalizácie týchto parazitov je hrubé črevo, ktoré však môžu preniknúť aj do dolných častí tenkého čreva. Pinworms sa množia na koži blízko konečníka. V noci sa samičie červy dostanú von a kladú vajíčka do kožných záhybov, často prenikajú do pyskov stydkých pyskov, čo končí infekčnými chorobami genitálií. Celkovo žijú tieto helminty asi 1-1, 5 mesiaca. Proces sebinfekcie u dieťaťa môže viesť k tomu, že nevoľnosť bude pretrvávať mnoho rokov. Parazity sa dajú vo výkaloch zistiť voľným okom.

Škrkavky sú ďalším typom červov, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u detí. Z charakteristického druhu, dosahujúceho dĺžku 15 cm, sa tieto nematódy usadzujú v lúmene slučiek tenkého čreva a pohybujú sa smerom k pohybujúcej sa hrude potravy. Škrkavky sa do výkalov dostávajú veľmi zriedka. Samice pravidelne uvoľňujú vajíčka, ktoré sa nachádzajú v analýze výkalov. Pokiaľ ale počas štúdie neboli nájdené, neznamená to, že dieťa nie je infikované. Životný cyklus škrkavky môže trvať niekoľko rokov.

Dôvody

Zvedavosť dieťaťa si uvedomujú jeho prsty, dieťa, spoznávajúce svet, aktívne sa dotýka všetkého, čo mu príde pod ruku, a okamžite sa vtiahne do úst, snaží sa o silu a chuť. Vajíčka pinworm teda bezpečne vstupujú do tráviaceho traktu ich budúceho malého hostiteľa.

Dieťa sa pri pití kontaminovanej vody nakazí vajíčkami červov z povrchu neumytých plodov. Infekcia sa veľmi často vyskytuje pri komunikácii so zvieratami alebo pri hrách v zemi, na pieskovisku, kde mačky a psy radi riešia svoje fyziologické problémy. Po prechádzke si deti často neumývajú ruky a všetka špina spolu s parazitickými vajíčkami sa im dostane do úst.

Príznaky

Ak bolo dieťa infikované veľkým počtom vajíčok parazitických červov, potom za pár dní môže dôjsť k prudkému zhoršeniu. V miernejších prípadoch sa prvé príznaky invázie objavia po niekoľkých týždňoch alebo dokonca mesiacoch. Veľa závisí od imunity dieťaťa. Môže sa dobre vyrovnať s parazitmi a brzdiť ich vývoj. Ale postupne sa obrana znižuje a červy infikujú telo, čo spôsobuje vážne problémy.

Prvými príznakmi sú príznaky otravy (intoxikácie). Životne dôležitá činnosť červov je sprevádzaná uvoľňovaním veľkého množstva živočíšnych toxínov, ktoré môžu otráviť organizmus dieťaťa. V črevách používajú parazitické červy živiny, v dôsledku čoho dieťa postupne stráca nedostatok bielkovín, sacharidov, tukov a vitamínov.

Dieťa má:

  • vychudnutosť,
  • bledosť kože,
  • slabosť, časté závraty,
  • zvýšenie telesnej teploty, bolesť hlavy,
  • zlý sen,
  • plačlivosť
  • depresívna nálada.

Prejavujú sa črevné ochorenia - zápcha, riedka stolica, dunenie a bolesti brucha, záchvaty nevoľnosti a zvracania, bolestivé pocity v rôznych častiach brucha a nadúvanie. Choroba môže byť sprevádzaná alergickými stavmi: svrbenie, vyrážky, kašeľ, zápal slizníc dýchacích ciest. Oslabenie imunity vedie k pridaniu infekčných chorôb.

Diagnostika a liečba

Diagnóza helmintiázy vo výkaloch je dosť zložitá. Je to spôsobené tým, že vajíčka škrkaviek alebo škrkavky sa vo výkaloch neobjavujú každý deň a technika mikroskopickej náteru z analýzy si vyžaduje veľkú starostlivosť. Na zvýšenie spoľahlivosti analýzy výkalov na vajíčka červov sa odporúča trvať najmenej 3 dni po sebe.

V prípade zvýšeného rizika infekcie červami (kontakt so zvieratami, hra dieťaťa na zemi alebo na otvorených pieskoviskách, zvyk dieťaťa brať veci do úst, hrýzť si nechty alebo olizovať prsty atď. ), Je je vhodné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu, ktoré zahŕňa okrem trojnásobnej analýzy výkalov aj špeciálne testy na detekciu protilátok proti helmintom.

Pri výskyte alergických prejavov neznámeho pôvodu, zvýšení počtu eozinofilov v krvi, pretrvávajúcej intestinálnej dysbióze je vhodné darovať krv na stanovenie imunoglobulínov triedy E (Ig E a G) škrkavkám a iným červom. . Môžete skontrolovať výskyt červov u domácich miláčikov.

Na základe posúdenia všetkých nepriamych znakov a anamnézy môže lekár odporučiť antihelmintickú liečbu bez priameho dôkazu prítomnosti červov u dieťaťa, ak sú vylúčené iné patológie, ktoré spôsobujú podobné klinické prejavy. Všetkých členov rodiny, aby sa zabránilo vzniku zameranie infekcie navzájom helmintovými vajíčkami. V tejto situácii je navyše potrebné posilniť hygienické opatrenia, najmä vyvárať a žehliť posteľ a osobnú bielizeň na oboch stranách.