Známky parazitov žijúcich pod ľudskou kožou

Bohužiaľ, parazity môžu žiť a kŕmiť sa nielen vo vnútorných orgánoch človeka, ale prenikajú aj pod kožu. To spôsobuje množstvo ochorení, ktoré majú svoje špecifiká. Je dôležité včas diagnostikovať príčinu nepríjemných symptómov a začať liečbu skôr, ako parazitické červy spôsobia veľké škody na tele. Väčšina parazitov, ktorí žijú pod kožou, sa môže nakaziť iba v tropických zemepisných šírkach: plávať v stojatom rybníku, piť neprevarenú vodu alebo sa stať obeťou hmyzu sajúceho krv. Ale niektorí jedinci sa „usadia" vo svojom tele bez toho, aby opustili domov.

červené škvrny s podkožnými parazitmi

Odrody chorôb a parazitov

Medicína rozlišuje množstvo chorôb, ktorých diagnóza naznačuje podkožné červy u ľudí.

 1. Cysticerkóza. Jeho pôvodcami sú larvy bravčových pásomníc. Najčastejšie sa do tela dostávajú neprevarenou vodou alebo jedlom. Tieto červy sú lokalizované vo vnútorných orgánoch, očiach, mozgu, svaloch a pod kožou (pozorujú sa na ramenách, dlaniach, hrudníku). Takéto parazity môžu žiť v človeku roky, pod epidermou sa tvoria zhrubnutia a opuchy, ktoré sa časom zahustia. Diagnostiku mierne uľahčuje žihľavka, ktorá sa neustále prejavuje vyrážkami na koži.
 2. Schistosomiáza. Toto ochorenie je vyvolané helmintmi, ktoré žijú vo vodách Afriky a Ázie. Červy ovplyvňujú genitourinárny systém a kožu. Hlavnými príznakmi sú svrbenie, vyrážky, dermatitída, nadmerné potenie v noci, poškodenie obličiek, zväčšenie pečene.
 3. Filarióza. Ide o niťovité háďatká žijúce v Južnej Amerike, Ázii a Afrike. Roznáša ich hmyz cicajúci krv. Choroba sa vyvíja veľmi dlho (až sedem rokov), ale vyvoláva množstvo kožných patológií: vredy, ekzémy, uzliny, papuly, vyrážky. Ak človek nevenuje pozornosť neustálym bolestiam hlavy, ospalosti, poruchám spánku a celkovej slabosti, môžu sa vyvinúť komplikácie vo forme artrózy, glaukómu, šedého zákalu.
 4. príznaky parazitov pod ľudskou kožou
 5. Svrab. Roztoč svrab pred polstoročím bol celkom bežný. Usadí sa v hlbokých vrstvách epitelu, živí sa ním a kladie tam vajíčka. Samička parazita žije asi dva mesiace, no podarí sa jej naklásť pod kožu niekoľko desiatok vajíčok. Kliešť prerazí priechody v epiteli a to spôsobuje silné svrbenie. Miesta lokalizácie - záhyby na tele, boky stehien, mliečne žľazy, podpazušie, pohlavné orgány a vlasy. Ľudská koža je pokrytá pľuzgierovitými vyrážkami, objavujú sa pupienky, vriedky a iné komplikácie.
 6. Dirofillaria. Ide o parazity, ktoré môžu existovať nielen subkutánne, ale ovplyvňujú aj očnú buľvu. Samice týchto červov dosahujú dĺžku až 30 cm a muži - až 10. Nosičmi červov tohto druhu sú psy a mačky a ich kousanie, komáre prenášajú larvy mikrofilárií na ľudí. V tomto prípade môže vývoj dospelého človeka v tele trvať roky. Podľa štatistík väčšina odstraňovania očných bulbov pripadá práve na diagnózu dirofillaria, po celkovom zhoršení zraku až po slepotu. Pod kožou sa tvoria plomby, ktoré svrbia, sčervenajú a môžu dosiahnuť veľkosť vajíčka. Práve v nich sa nachádza dospelý červ.
 7. Drakunkulóza (morský červ). Ide o okrúhle červy, dosahujúce dĺžku až 120 centimetrov. Častejšie v tropickom podnebí. Okrem ľudí sú postihnuté aj mačky a psy. Môžete sa nimi nakaziť pitím neprevarenej vody, kúpaním v znečistených nádržiach. Keď sa červ dostane do tela vo forme larvy, dospelosť dosiahne až po roku života v človeku. Najčastejšie touto chorobou trpia nohy: sú to tí, ktorí sú náchylní na také komplikácie, ako je vývoj kontraktúr, zápal kĺbov. Okrem toho je prítomnosť morského červa vo vnútri človeka plná gangrény a otravy krvi.
 8. Ankylostomiáza. Pôvodcovia červov žijú na miestach tropického a subtropického podnebia. Hýdavce sa zavedú pod kožu človeka cez najmenšie poškodenie kože (zvyčajne nohy) a tam zostávajú parazitovať. Ochorenie sa prejavuje príznakmi ako silné svrbenie, niekedy sa objavuje kašeľ, anémia, prejavujú sa známky poškodenia vnútorných orgánov.
 9. Demodikóza. Toto je jedno z najčastejších dermatologických ochorení. Vyskytuje sa v dôsledku prenikania subkutánneho pôvodcu kliešťov. Toto nie je helmintické ochorenie, ale škodca žije aj vo vrstvách epidermis (v meibomických kanáloch a mazových žľazách). Príznaky parazitov: hojné, výrazné akné na tvári, lícach, čele a okolo očí, niekedy dochádza k vypadávaniu mihalníc.
príznaky subkutánneho parazita demodex na tvári

Diagnóza, symptómy a príznaky

Pri podozrení na podkožné červy a parazity je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom, pretože niektorí jedinci žijú v ľuďoch aj niekoľko rokov, kým „potešia" príznakmi. Preto už v čase odhalenia majú parazity čas spôsobiť poškodenie zdravia.

Keďže klinický obraz červov a iných obyvateľov podkožia je dosť nejednoznačný a mnohé symptómy sa objavujú individuálne, zvyčajne neexistuje jednoznačný zoznam príznakov. Existuje množstvo indikátorov, ktoré môžu naznačovať subkutánne parazity: neustále svrbenie, podráždenie kože, tesnenia rôznych veľkostí, vyrážka, malé pľuzgiere na povrchu epitelu, nepriamo - poruchy spánku, únava. Ak chcete zistiť etiológiu takýchto prejavov a vylúčiť helmintickú inváziu, musíte navštíviť niekoľko odborníkov, medzi nimi:

 • dermatológ;
 • neuropatológ;
 • alergológ;
 • špecialista na infekčné choroby;
 • psychológ (ak predchádzajúci špecialisti vo svojom profile nenašli patológie).

Diagnóza sa vykonáva niekoľkými spôsobmi v závislosti od príznakov:

 • krvný test na antigény;
 • vyšetrenie vzorky epidermis;
 • rozmazať;
 • vziať tajomstvo;
 • škrabanie.

Práve tieto indikátory dokážu zistiť prítomnosť alebo neprítomnosť parazitov na koži človeka.

škvrny na rukách s podkožným kliešťom

Tradičné metódy kontroly škodcov

Liečba priamo závisí od typu parazitického červa. V každom jednotlivom prípade sa zvolí vhodná terapia s prihliadnutím na vek a štádium zanedbania problému. Väčšina liekov je dosť toxická nielen pre červy, ale aj pre ľudské telo.

 • zbaviť sa dracunkuliázy je možné iba chirurgickým zákrokom;
 • parazit svrab je účinne vypudený kyselinou chlorovodíkovou a sírovým mydlom;
 • so schistosomiázou pomôže antimónový liek;
 • telo zbavuje demodikózy kozmetická rada na starostlivosť o pokožku tváre (špeciálne mydlo na umývanie, krém).

Spolu s tradičnou liečbou drogami musí pacient sprísniť hygienické postupy, starostlivo sledovať čistotu tela, priestorov, oblečenia a vyhnúť sa zbytočnému kontaktu s ľuďmi. V niektorých prípadoch budete potrebovať diétne jedlo, kozmetiku na starostlivosť o pleť.

Prevencia subkutánnych červov

Pri helmintických inváziách musíte byť mimoriadne opatrní, pretože usadiť parazity v tele je celkom jednoduché a správna diagnóza a liečba môže trvať roky.

Aby sa minimalizovalo riziko infekcie červami subkutánne, lekári odporúčajú pamätať na nasledujúce pravidlá:

 1. pred cestou do krajín s tropickým podnebím musíte byť očkovaní;
 2. vždy dodržiavajte hygienické pravidlá: umyte si ruky po kontakte s veľkým počtom ľudí, peniazmi, po toalete, pred jedlom;
 3. ženy by nemali používať kozmetiku niekoho iného, pretože existuje vysoké riziko zanesenia lariev parazita (alebo kliešťa) na kožu;
 4. ovocie a zelenina by sa mali pred použitím dôkladne umyť, ale je lepšie preliať vriacou vodou, vystaviť mäso dlhodobým tepelným účinkom, prevariť vodu na pitie;
 5. starostlivo ošetrujte akékoľvek poškodenie kože antiseptikmi, najmä v trópoch;
 6. neplávajte v špinavých a pochybných vodách.

Ak sa parazity usadili pod kožou, je to dôvod čo najskôr kontaktovať dermatológa. Bude schopný určiť typ červa a predpísať adekvátnu liečbu. Vo väčšine prípadov pacienta čaká konzervatívna terapia vrátane užívania antihelmintík a iných liekov, ktoré u ľudí zmierňujú príznaky ochorenia.