Parazity ľudského tela, hlavné typy

Parazity často bránia človeku v normálnom živote, pretože veľmi oslabujú organizmus. Na čom u nás zástupcovia najčastejšie parazitujú, ako aj to, ako s nimi naložiť - povie článok.

Paraziti sú tvory, ktoré žijú a živia sa ich hostiteľom. Môžu obývať všetky zvieratá, ryby, vtáky, ale aj ľudí. To spôsobuje veľa problémov, pretože tieto stvorenia do značnej miery kazia zdravie. Parazity v ľudskom tele môžu žiť v pečeni, črevách, krvi, dokonca napádať mozog a pľúca. Aké sú najbežnejšie typy? Existuje niekoľko rôznych kategórií parazitov: ploché a okrúhle červy, prvoky a hmyz. Aký majú vplyv na telo a ako ich vylúčiť - povie článok.

Druhy parazitov

najjednoduchší parazit trypanostómie u ľudí

Ako už bolo spomenuté, v ľudskom tele existujú rôzne druhy parazitov:

 • prvoky (trypanozóm, malária plazmodium, lamblia, dyzentéria améba);
 • ploché červy (mačacie motýle, pečeňové motýle, hovädzie a bravčové pásomnice);
 • škrkavky (škrkavka, škrkavka);
 • hmyz (vši, gadfly, blchy);
 • chelicerae (roztoče).

Tieto druhy najčastejšie napádajú ľudské telo. Všetkých spája skutočnosť, že sa živia šťavami a tkanivami svojho hostiteľa a pomaly ho zabíjajú. Je ťažké vylúčiť ktorékoľvek z nich, pretože každé z nich má veľa upevňovacích zariadení (prísavky, háčiky, chelicery) a niektoré sa dokonca usadzujú v bunkách tela, odkiaľ je jednoducho nemožné ich vylúčiť.

Pravdepodobne každý vie o všiach, blchách a kliešťoch, pretože tieto bytosti žijú na povrchu tela, je ľahké ich nájsť a o niečo ľahšie bojovať. Ale nie každý si uvedomuje vnútorné parazity v tele a v skutočnosti sú zdraviu najnebezpečnejšie.

Najjednoduchšie

Tieto malé organizmy sa nachádzajú všade:

 • vo vode;
 • zem;
 • vzduch.

Je nemožné ich vidieť, pretože pozostávajú iba z jednej bunky. Existujú neškodní zástupcovia: ciliate topánky, proteus amoeba, zelená euglena a ďalšie. Niektoré dokonca pomáhajú zvieratám, iné napríklad nálevníky trávia celulózu z trávy pre kravy, ale medzi týmito množstvami je veľa parazitov.

Malária plazmodium

malárie plazmodium v ​​ľudskom tele

Tento rodák zo strednej Afriky dnes straší v mnohých krajinách. Maláriu Plasmodium prenášajú komáre rodu Anopheles, ktoré nie sú príliš vyberavé a hlavnou vecou pre nich je teplo a voda. Mnoho krajín uskutočňovalo prevenciu choroby: vypustili močiare, zničili larvy a choroba tam ustúpila, tento parazit však stále zúri v oblasti strednej Afriky a Južnej Ameriky.

Malária plazmodium, ktorá sa nachádza v tele, prechádza dvoma stupňami: pečeňou a erytrocytmi. Prvý prejde po niekoľkých hodinách. Plasmodium napáda pečeňové bunky, vstupuje do nich, začína sa množiť a živí sa živinami hostiteľa. V tejto dobe človek už cíti prvé nepríjemné príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť;
 • nedostatok chuti do jedla.

Po niekoľkých dňoch parazit opúšťa pečeň do krvi a usadzuje sa v červených krvinkách. Žije tam dlho. Každé 3-4 dni opustí jedno a vstúpi do druhého. Výstup je sprevádzaný uvoľňovaním odpadových produktov prvoka, preto sa majiteľova teplota zvyšuje rýchlo a silno, začína horúčka, zvracanie a črevné poruchy.

Liečba malárie Plasmodium je zložitá, pretože parazit sa skrýva v bunkách hostiteľa. Keď sa objavia hlavné príznaky ochorenia, je potrebné pred jej príchodom zavolať sanitku a pacientku neustále polievať, pretože teplota a horúčka spôsobujú dehydratáciu. V nemocnici bude nainštalovaný typ plazmódia (je ich viac ako 5) a bude predpísaná liečba.

Prevencia je jednoduchá - oplotiť svoje bydlisko sieťou proti komárom, ak sa v okrese nachádzajú živné pôdy pre komáre Anopheles, a tiež odvádzať močiare alebo zaplavovať ich povrch špeciálnymi prostriedkami, ktoré vytvárajú film, cez ktorý larvy komárov nemôžu dýchať a zomrieť .

Giardia a úplavica améba

lamblia v ľudskom tele

Oba tieto parazity žijú v zažívacích orgánoch človeka a ich hostiteľom sa môže stať každé zviera. Prenikajú do tela spolu so špinavou vodou, neumytým ovocím alebo zeleninou. Ich obľúbenými miestami sú pečeňové kanály, tenké črevo a horná časť hrubého čreva.

Príznaky na seba nenechajú dlho čakať a je ťažké si ich nevšimnúť. Prvými prejavmi sú poruchy stolice. Časom teplota prudko stúpa, začína silná hnačka a zvracanie. Najčastejšie človek zomiera na dehydratáciu, pretože posledné dva príznaky sa prakticky nezastavia, pacient rýchlo stráca vodu.

Boj proti týmto parazitom spočíva v pití veľkého množstva čistej prevarenej vody a užívaní špeciálnych soľných balíčkov - prípravkov obsahujúcich špeciálne zloženie solí, ktoré pomáhajú zadržiavať vodu v tele. Prevencia je tiež jednoduchá - umývanie výrobkov, sledovanie stavu pitnej vody, pretože práve ona je zdrojom reprodukcie týchto parazitov.

Ploché červy

Parazity v ľudskom tele môžu byť jednobunkové aj mnohobunkové. Toto sú ploché červy. Názov vychádza z ich tvaru, pretože sú skutočne ploché, pretože dýchajú celým povrchom tela, takže sa snažia objem čo najviac zmenšiť. Existujú 3 druhy plochých červov: nálevníky, motolice a pásomnice. Prvé sú celkom neškodné, žijú na zemi alebo vo vode. Ale druhé dve triedy sú výlučne parazity.

Prísavníci

Jedná sa o malé červy, ktoré majú prísavky na ústach a na bruchu. Radšej žijú v našom tele vo vnútri potrubia pečene a žlčníka. Títo helminti majú dve hlavné životné fázy - larvu a dospelého človeka. Hostiteľom pre larvy môžu byť vodné mäkkýše (pečeňová motolica), ryby (mačacie motolice), ale hovädzí dobytok a ľudia sú trvalé.

pečeňová motolica u ľudí

Dospelí sa najčastejšie usadzujú v oblasti pečene, niekedy sa však môžu dostať do čriev, pľúc, dokonca aj do mozgu. Ich ubytovanie je sprevádzané:

 • bolesť hlavy;
 • chudnutie;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • anémia.

Môžu byť zabití iba špeciálnymi antihelmintickými liekmi, ktoré lekár predpíše v závislosti od typu parazita.

Prevencia je jednoduchá: nepite vodu a neskúšajte plávať v telách stojatej vody a tiež nežujte trávu v poli, ako to mnohí ľudia radi robia, pretože larvy plochých červov môžu byť aj na tráve.

Páska

Pásomnice sa nazývajú preto, lebo sú tieto parazity veľmi dlhé (s výnimkou echinokokov), takže skutočne vyzerajú ako stužka. Vyvíjajú sa tiež so zmenou „miesta bydliska", ale najčastejšie je to osoba, ktorá je pre nich trvalým vlastníkom.

Hovädzie a bravčové pásomnice napádajú tenké črevo. Sú pripevnené prísavkami a háčikmi, takže sa odtiaľ nedajú odtiahnúť výkalmi. Neustále rastú, môžu dosiahnuť dĺžku 10 metrov alebo viac. Dajú sa odtiaľ vyhnať iba špeciálnymi liekmi, ktoré parazita zabijú, prísavky sa uvoľnia, odpadnú a vyjdú s výkalmi.

Jedným z najnebezpečnejších predstaviteľov pásomníc je echinokok. Hostiteľom jeho larvy je človek a bylinožravce a dospelý červ sa usádza v predátoroch. Nebezpečné je larválne štádium parazita, pretože sa svojou štruktúrou líši od tej, ktorá tvorí pásomnicu.

Echinokoková larva je vak, v ktorom sa vyvinie veľa lariev. Takáto štruktúra môže napádať mozog, pľúca, črevá, pečeň. Je nebezpečná svojim neobmedzeným rastom, pretože skôr alebo neskôr jednoducho roztrhne tkanivá majiteľa. Ak echinokok zasiahol mozog alebo pľúca, potom môže iba pacient zachrániť pacienta, ale môže byť aj nebezpečný.

Ak sa pásomnice v tele usadili, musíme urgentne ísť do nemocnice, pretože neustále rastú, upchávajú črevá (pásomnice), ovplyvňujú pľúca alebo mozog (echinokok), pijú všetky dôležité šťavy a usmrcujú svojho hostiteľa . Prevencia spočíva v kontrole, či mäso a ryby neobsahujú malé biele alebo žltkasté larvy. Ak sú prítomné, potom by sa takýto výrobok nemal nikdy jesť!

Okrúhle červy

Ascaris v ľudskom tele

Mnohí počuli aj o okrúhlych červoch, pretože otravujú životy ľudí nie menej často ako ploché, trpia nimi najmä malé deti. Najznámejšími predstaviteľmi sú škrkavky a škrkavky, ktoré obývajú ľudské črevo. Niekedy sa môžu dostať do ďalších orgánov: pečeň, oči, mozog.

Škrkavky sa vyvíjajú so zmenou biotopu: larvy žijú v pľúcach človeka a dospelí v črevách. Názov „guľatý" charakterizuje ich prierezový tvar - sú skutočne okrúhle.

Tieto červy nemajú pripevňovacie zariadenia, ale majú svaly, ktoré im pomáhajú odolávať výkalom. Niekedy sami vyliezajú z tela (pinworm) a kladú vajíčka na konečník.

Trpia nimi deti, pretože deti nepoznajú hygienické pravidlá, a preto si po vyčesaní miesta uskladnenia vajíčok môžu vtiahnuť prsty do úst a znova sa nakaziť.

Liečba je možná pomocou liekov predpísaných lekárom. Ak sa matka dieťaťa s pinworm bojí dať mu tabletky, potom ho môžete vyliečiť aj bez nich. Aby ste to dosiahli, je potrebné o 5-6 ráno (práve v tomto čase žena opustí telo a kladie vajíčka okolo konečníka) utrieť vnútro kňazov vodkou a potom miesto na ošetrenie namazať detský krém, aby nedošlo k vysušeniu jemnej pokožky.

Prevencia spočíva v tom, že musíte neustále sledovať hygienu: po dotyku so zemou si umyte ruky, nepite špinavú vodu.

Parazitický test

Ak máte pochybnosti o svojom zdraví, môžete si otestovať prítomnosť parazitov v tele. Ak sa vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov, vložte znak plus.

 1. Chudnutie sa pozoruje bez diét alebo zmien stravovania.
 2. Teplota sa neustále zvyšuje v oblasti 37-37, 5 gramov.
 3. Neexistuje žiadna chuť do jedla alebo naopak, neustále chcete jesť.
 4. Často existuje túžba jesť niečo sladké.
 5. Zvýšené bolesti hlavy.
 6. Návaly slabosti.
 7. Poruchy stolice.
 8. Nevoľnosť alebo zvracanie
 9. Alergické vyrážky alebo opuchy.
 10. Bolesť v pečeni a črevách.
 11. Mdloby (ak je ovplyvnený mozog).
 12. Chvejúce sa ruky.
 13. Konštantná bledosť.

Ak existuje 1 až 4 plusy, znamená to, že nie sú červy, ale človek zažíva neustály stres, je chorý alebo má problémy s tráviacim traktom. Ak existuje 5 až 7 plusov, potom existuje podozrenie na prítomnosť parazitov, ale viac ako 8 pozitívnych odpovedí naznačuje skutočné problémy, takže je naliehavo potrebné konzultovať s lekárom.

Parazity otrávia ľudské telo, oslabujú imunitný systém, bránia mu viesť normálny aktívny život, takže musíte pamätať na príznaky ich prejavov a spôsoby liečby, ako aj na preventívne opatrenia, pretože iba vtedy sa môžete chrániť a tvoja rodina.