Parazity v ľudskom tele, príznaky

bolesti brucha s parazitmi

Druhy červov, ktoré infikujú vnútorné orgány človeka, sa nazývajú červy (červy). Podľa štatistík je dnes asi 30% z celkovej populácie náchylných na helmintickú inváziu. Červy otravujúce telo môžu infikovať ktorúkoľvek časť tela. To je nebezpečné nielen pre choroby, ktoré môžu vyvolať hlísty. Ich prítomnosť v tele môže byť fatálna.

K dnešnému dňu môže byť helmintiáza úplne vyliečená nielen pomocou liekov, ale aj pomocou ľudových liekov. Každý typ má svoje vlastné metódy liečby. Preto je potrebné vedieť a pochopiť, aké sú druhy červov, ako aj príznaky parazitickej infekcie, aby ste mohli prijať včasné opatrenia.

Klasifikácia helmintiózy

Parazitické červy sú rozdelené do dvoch veľkých skupín: črevné a tkanivové.

Prvý druh žije priamo v črevách. Táto skupina zahŕňa:

 • škrkavky a červy;
 • hákovité červy a lamblia;
 • biče a trpasličí pásomnice;
 • bovinná pásomnica a široká pásomnica;
 • bravčová pásomnica.

Tkanivové červy môžu obývať akýkoľvek orgán ľudského tela a parazitovať mnoho rokov. Tie obsahujú:

 • cysticercus a trematódy;
 • trichinella a pečeňová motolica;
 • echinokok a alveokok.

Škrkavka

Sú to najbežnejšie a najohavnejšie druhy červov, ktoré žijú v tenkom čreve dospelého alebo dieťaťa. Infekcia týmto typom helmintov sa nazýva askariáza.

ako vyzerajú škrkavky

V prvých dňoch invázie začne človek pociťovať malátnosť, nervozitu, horúčku, dýchavičnosť, kašeľ a bolesti v oblasti hrudníka. Takéto príznaky sú odôvodnené skutočnosťou, že helminti spočiatku ovplyvňujú dýchací systém.

Infekcia sa môže vyskytnúť pri pití surovej vody z neoverených zdrojov, zle spracovaného čerstvého ovocia a zeleniny. V lete je riziko ascariázy zvýšené.

Pinworms

Malé červy, ktoré sa usadzujú v črevách, spôsobujú ochorenie nazývané enterobiáza. Červy kladú vajíčka do análnej oblasti. Znesené vajcia sa premenia na larvy a do tela sa môžu znova dostať iba ústnou dutinou.

ako vyzerajú červy v ľudskom tele

K opätovnej infekcii dochádza v dôsledku kontaktu špinavých rúk osoby trpiacej enterobiázou s jedlom, ktoré konzumuje. Medzi príznaky infekcie patrí svrbenie okolo konečníka a zvýšená podráždenosť.

Dôležité! Toto ochorenie je prenášané ľuďmi.

Hookworm

Infekcia infekciou červami sa vyskytuje prostredníctvom poškodenej kože pri kontakte so zemou, kde žijú larvy týchto druhov červov.

ako vyzerajú červy v ľudskom tele

Múčne červy sa pred vstupom do čriev vydávajú rovnakou cestou ako škrkavky.

Medzi príznaky patrí kašeľ, bolesti v dolnej časti brucha, nevoľnosť a poruchy stolice. Tento typ helmintiázy môže spôsobiť anémiu.

Giardia

Giardiáza postupuje u ľudí, ktorí majú vo zvyku hryzenie nechtov a iných predmetov (ceruzky, perá). Infekcia sa môže vyskytnúť aj v prípade pitia nekvalitnej vody, neumytých výrobkov, kontaktu so špinavou bielizňou, kde môžu byť larvy, a nositeľom choroby.

ako vyzerá lamblia v ľudskom tele

Medzi príznaky infekcie patria riedka stolica a bolesti dolnej časti brucha.

Vlasoglava

Trichocefalóza sa vyskytuje počas infekcie larvami bičíkovcov. Dostanú sa dovnútra spolu s nespracovaným ovocím a zeleninou. Vektormi sú aj špinavé ruky a voda.

ako vyzerajú bičíky v ľudskom tele

Inváziu sprevádzajú akútne bolesti brucha, hnačky a znížená chuť do jedla. Príznaky infekcie sú často podobné prejavom apendicitídy.

Trpasličí pásomnica

Infekcia červom sa vyskytuje nielen prostredníctvom špinavých rúk a neumytých potravín, ale nositeľom môže byť aj hmyz.

Trpasličí pásomnica ovplyvňuje črevá a pečeň, spôsobuje zápaly a otravu.

ako vyzerá trpasličia pásomnica v ľudskom tele

Hymenolepiasis môže byť sprevádzaný výskytom dysbiózy, zhoršenej chuti do jedla, zvýšeného smädu, zvýšenej únavy a nervozity.

Hovädzia pásomnica

Jeden z najnebezpečnejších druhov červov, ktoré parazitujú na hrubom čreve.

ako vyzerá pásomnica hovädzieho dobytka v ľudskom tele

Dospelý červ dosahuje dĺžku niekoľko metrov. Jednotlivec odoberá všetky živiny z ľudského tela a produkuje silnú intoxikáciu.

Príznaky invázie sú:

 • hnačka a bolesť brucha;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • nepokojný spánok;
 • závraty a mdloby.

Riziko choroby z teniarinóz vzniká pri konzumácii nedostatočne spracovaného hovädzieho mäsa kontaminovaného larvami pásomnice hovädzieho dobytka.

Široká stuha

Príčinou difyloblotrózy je konzumácia zle spracovaných rybích výrobkov a kaviáru.

Červ, ktorý chorobu spôsobuje, je jeden z najväčších a môže dosiahnuť desať metrov.

ako vyzerá široká pásomnica v ľudskom tele

Príznaky infekcie sú silné bolesti v podbrušku a anémia.

Bravčová pásomnica

Infekcia týmto typom helmintov je pre človeka mimoriadne nebezpečná. Jesť bravčové mäso, ktoré nebolo dostatočne uvarené, môže spôsobiť, že sa Fíni dostanú do tela a stanú sa dospelými.

ako vyzerá bravčová pásomnica v ľudskom tele

Od tela bravčovej pásomnice sa periodicky oddeľujú takzvané segmenty, ktoré sú schopné opustiť telo samé cez konečník alebo výkalmi a vstúpiť do životného prostredia. Známky teniasis sú podobné ako pri infekcii bovinnou pásomnicou.

Cysticerki

Je to druh červa, ktorý je produktom segmentu bravčovej pásomnice. Segmenty obsahujúce vajíčka pásomnice vstupujú do vonkajšieho prostredia a môžu sa do tela vracať prostredníctvom vonkajších objektov životného prostredia a vyvolávať vývoj cysticerkózy.

ako vyzerá hepatická motolica v ľudskom tele

Parazity sa usadzujú vo svaloch, myokarde a dokonca aj v mozgu.

Dôležité! Pôsobia zvieravo na orgány a spôsobujú zápal.

Pečeňová náhoda

Opisthorchiáza sa vyskytuje v dôsledku požitia lariev pečeňových motolíc spolu s infikovanými rybami do ľudského tela.

ako vyzerajú cysticercus v ľudskom tele

Známky prítomnosti opisthorchiázy:

 • nevoľnosť;
 • hnačka;
 • bolesti po celom tele;
 • výskyt alergií.

Závažnejšie príznaky sú chronické. Tento typ parazita je nebezpečný pre vznik rakoviny pečene.

Echinokok

Červ sa usadzuje v tele, najčastejšie v pečeni alebo pľúcach. Echinokok môže spôsobiť tvorbu cysty v postihnutom orgáne a výskyt nádorov. Infekcia môže byť smrteľná.

ako vyzerá echinokok v ľudskom tele

Larvy sa prenášajú na človeka kontaktom s chorými zvieratami.

Trichinella

Trichinóza postihuje predovšetkým ľudí, ktorí jedia zle spracované mäso divých zvierat. Ošípané môžu byť tiež nosičom Trichinella.

ako vyzerajú trichinella v ľudskom tele

Biotopy dospelých v ľudskom tele sú rôzne druhy svalov (dýchacie, tvárové atď. ).

V počiatočnom štádiu sa objavuje nevoľnosť a riedka stolica. Následnými príznakmi invázie sú horúčka, opuchy, kožné vyrážky, bolesti svalov. Infekcia týmto typom parazita bez včasnej liečby môže byť smrteľná.

silná bolesť brucha s parazitmi

Spôsoby ľudskej infekcie červami

 1. Biohelmintiáza (infekcia zvieratami).
 2. Nákazlivá helmintiáza (prenášaná z človeka na človeka).
 3. Geohelmintiáza (choroby spôsobené parazitmi, ktoré vykonávajú jeden zo svojich životných cyklov na zemi).

Faktory ovplyvňujúce prejavy helmintiózy

škrkavka v ľudskom čreve

Spôsob, akým parazit vstupuje do tela;

 • Stupeň adaptácie helmintu na ľudské telo;
 • Hustota obyvateľstva (počet) parazitických jedincov;
 • Biotop červa (tkanivové parazity žijú v hrúbke mäkkých tkanív a luminálne v medzierách dutých orgánov). Niektorí helminti v rôznych fázach majú luminálnu aj tkanivovú formu. Larvy a vývojové štádiá červov spravidla spôsobujú výraznejšie patologické zmeny.

Pri absencii opätovnej infekcie sa počet dospelých parazitov v ľudskom tele nezvyšuje. Táto vlastnosť významne odlišuje helminthické invázie od chorôb spôsobených baktériami, vírusmi, hubami a prvokmi.

Červy u ľudí: príznaky

Helmintiáza je ochorenie charakterizované 2 fázami priebehu (akútne, od dvoch týždňov do dvoch mesiacov) a chronické (od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov).

Príznaky akútnej fázy helmintiózy

Prvé príznaky ochorenia sa môžu prejaviť v rôznom čase (najčastejšie po 2 - 3 týždňoch, pri askarióze - po 2 - 3 dňoch a pri filariáze môže inkubačná doba trvať 6 - 18 mesiacov).

V akútnom štádiu parazitickej invázie je najcharakteristickejším príznakom alergická reakcia (protilátky sa vytvárajú proti antigénom migrujúcich lariev parazitov). U ľudí infikovaných červami sa na koži často objavujú svrbivé vyrážky, ktoré sú náchylné na opakovaný priebeh, zväčšujú sa regionálne lymfatické uzliny, môže sa vyskytnúť generalizovaný alebo lokálny edém, bolesti svalov a kĺbov. Migrujúce larvy parazitov môžu tiež spôsobiť bolesť na hrudníku, kašeľ, záchvaty dusenia, poruchy stolice, nevoľnosť a zvracanie.

Známky chronickej helmintiázy

Príznaky chronickej fázy priamo závisia od toho, v ktorom orgáne „žijú" parazity, a tiež dôležitú úlohu zohráva ich veľkosť a počet.

príznaky prítomnosti parazitov v organizme

Takže pri parazitovaní v črevách jedincov môže byť ochorenie asymptomatické (okrem prípadov infekcie veľmi veľkými parazitmi). Charakteristickými znakmi chronickej fázy črevnej helmintiázy sú dyspeptické poruchy. U detí je asthenoneurotický a bolestivý syndróm výraznejší. Pri masívnom napadnutí škrkavkami je možný vývoj črevnej obštrukcie, obštrukčnej žltačky a pankreatitídy.

U ľudí trpiacich helmintiázami sa riziko malígnych nádorov významne zvyšuje v dôsledku oslabeného imunitného systému a zlepšeného procesu bunkového delenia (dôsledok neustáleho obnovovania tkanív poškodených parazitmi).

Druhy helmintov parazitujúcich v ľudskom tele

Pôvodcami ľudskej helmintiózy sú 2 druhy červov: guľaté (hlístice) a ploché (páska a motolice).

Okrúhle červy

Pinworm

pinworms v ľudskom tele

Parazity, ktoré spôsobujú enterobiázu, sú malé (do 10 mm) červy s tenkou dutinou so sivobielym sfarbením. Infekcia sa vyskytuje zažívacie (cez ústa). Dôvodom sú špinavé ruky. Vajcia parazita sa nachádzajú v zemi, na vlne infikovaných zvierat, neumytej zelenine a ovocí atď. Zároveň s enterobiázou sú časté prípady samoinfekcie (najmä u detí), ktoré sú dôsledkom poškriabania svrbiacich oblastí a následné prehltnutie vajíčok. Larva pinworm sa vyvinie do dvoch týždňov v zažívacom trakte. Po premene na dospelého jedinca červ parazituje v dolných častiach malej a hornej časti hrubého čreva.

Ascaris

Ascaris v ľudskom tele

Ascaris je veľký vretenovitý parazit červeno-žltej farby, ktorý v dospelosti dosahuje 40 cm (ženy) a 15-25 cm (muži). Bez prísaviek alebo iných upevňovacích zariadení je okrúhly červ schopný samostatne sa pohybovať smerom k potravinovým hmotám. Vajcia samice parazita sa vylučujú spolu s výkalmi.

Vlasoglav

Vlasoglav, pôvodca trichocefalózy, je biely červ, ktorý parazituje v počiatočnej časti hrubého čreva a dosahuje veľkosť 4 - 5 cm. Parazit sa živí krvou a tkanivami sliznice konečníka.

Pri malom počte červov je trichocefaloza asymptomatická. V závažnom štádiu (s masívnou inváziou) sa u pacienta objavia bolesti brucha, vznikne silná hnačka, niekedy sprevádzaná prolapsom konečníka. Tento stav sa najčastejšie pozoruje u oslabených detí. So strednou fázou trichocephalosis je možné spomalenie rastu dieťaťa.

Trichinella

trichinella v tele

Pôvodcom trichinelózy je malý okrúhly červ, dosahujúci dĺžku 2 - 5 mm. Infekcia sa vyskytuje pri konzumácii zle pečeného mäsa (bravčové, medvedie mäso, diviak). Larva parazita prenikajúca do čriev dozrieva za 3-4 dni do stavu sexuálne dospelého jedinca. Životnosť červa je 40 dní, po ktorých parazit zomrie. Prepichnutím črevnej steny sa larvy dostanú do krvi a sú prenášané do všetkých orgánov ľudského tela a usadzujú sa vo svaloch. V tomto prípade sú najčastejšie postihnuté dýchacie a tvárové svaly, ako aj ohybové svaly končatín.

V prvých dňoch po invázii sa pacienti sťažovali na bolesti brucha. Potom asi po 2 týždňoch teplota tela stúpne na 39-40 C, na koži sa objavia svrbivé vyrážky, rozvinú sa bolesti svalov a opuchne tvár. Počas tohto obdobia v prípade masívnej infekcie existuje značné riziko smrti. Asi po mesiaci sa pacient uzdraví. Parazit je zapuzdrený do špirálovej formy, po ktorej do dvoch rokov zomrie.

Močovka a nekator

Tieto dva parazity sú podobné biologickými vlastnosťami, ako aj spôsobenými chorobami. V tejto súvislosti je obvyklé kombinovať ich pod spoločným názvom (hookworms). Červy, dosahujúce dĺžky 10 - 15 mm, parazitujú na 12-p. črevo. Je potrebné poznamenať, že ide o jedného z najbežnejších, ale zároveň pomerne zriedka zistených parazitov. Larvy červov vstupujú do ľudského tela pokožkou pri kontakte s kontaminovanou pôdou. Ďalej, keď sa dostanú do krvi, podobne ako škrkavky migrujú do pľúc a potom cez priedušky spolu s expektoračným spútom do tráviaceho traktu. Ankylostoma parazituje v čreve a pripája sa k črevnej stene. Preto je najcharakteristickejším príznakom tejto helmintiázy anémia z nedostatku železa, ako aj zmena pomeru proteínových frakcií (dysproteinémia).

Ploché červy

Široká stuha

Jedná sa o jedného z najväčších helmintov, ktorý dosahuje dĺžku 10 - 20 metrov. Ochorenie spôsobené týmto parazitom sa nazýva difylobotriáza. Vývojový cyklus červa začína sladkovodnými rybami alebo kôrovcami. Larva vstupuje do ľudského tela, ktoré je konečným vlastníkom širokej pásomnice, spolu s vajíčkami alebo infikovanými rybími filetmi. Keď sa parazit dostane do tenkého čreva, pripevní sa na svoju stenu a do 20 - 25 dní dorastie do dospelého jedinca.

Diphyllobothriasis sa vyskytuje na pozadí porúch tráviaceho traktu a anémie s nedostatkom B12.

Pečeňová náhoda

Parazitom, ktorý spôsobuje opisthorchiázu, je plochý červ, ktorý dosahuje dĺžku 7 - 20 mm. Infekcia človeka nastáva pri konzumácii kontaminovaného rybieho mäsa, ktoré nebolo podrobené dostatočnému tepelnému ošetreniu. Larva pečeňovej motolice z tenkého čreva preniká do žlčových ciest a do žlčníka a fixuje sa pomocou dvoch prísaviek.

V akútnej fáze helmintiázy má pacient bolesti v hornej časti brucha, zvyšuje sa telesná teplota, objavuje sa nevoľnosť, bolesti svalov, sú možné hnačky, vyrážky na koži. Chronický priebeh opisthorchiázy sa prejavuje príznakmi hepatitídy, zápalom žlčových ciest, cholecystitídou, poruchami zažívacieho traktu, nervovými poruchami, slabosťou a zvýšenou únavou. Parazit vedie k rozvoju nezvratných zmien a ani po jeho vylúčení pacient nepodlieha chronickým zápalovým procesom a funkčným poruchám.

Hovädzia a bravčová pásomnica

Títo paraziti, takmer identickej štruktúry, dosahujú dĺžku 5 - 6 metrov. Infekcia teniarinhosis a teniasis sa vyskytuje v dôsledku konzumácie mäsa z hovädzieho dobytka alebo bravčového mäsa infikovaných Fínmi (jedna z prechodných foriem helmintiózy). Životaschopní Fíni, prezentovaní vo forme belavých bubliniek s veľkosťou 0, 5 cm, sa pripevnia k stene ľudského tenkého čreva a za 3 mesiace sa z nich stane dospelý človek. Páskový parazit, ktorý sa skladá z viac ako 2 000 segmentov, neustále rastie.

Echinokok

echinokokov u ľudí

Pre tohto parazita je osoba sprostredkujúcim hostiteľom. Červ parazituje na ľudskom tele v podobe Fínov. Konečným vlastníkom echinokokov je vlk, pes alebo mačka. Infekcia sa vyskytuje alimentárne pri kontakte so zvieratami a objektmi životného prostredia zaočkovanými vajíčkami Echinococcus. Po vstupe do čreva sa z nich vyvinú onkosféry (šesťčlenné larvy). Z čriev vstupujú do krvi a sú prenášané do celého tela.

Alveococcus

Tento parazit, považovaný za druh echinokokov, je pôvodcom jednej z najnebezpečnejších helmintóz (alveokokóza), ktorá je svojou závažnosťou podobná cirhóze a rakovine pečene. Infekcia nastáva, keď onkoféry (vajíčka so zrelými larvami) preniknú do čriev. Laurocysty sú veľmi agresívne formácie, ktoré neustále rastú vďaka zväčšujúcim sa bublinám a tiež majú schopnosť rásť do pečene, ako napríklad rakovinové metastázy. Nekrotické zmeny v dôsledku porúch fungovania krvných ciev prechádzajú nekrotickými zmenami v blízkych tkanivách. Alveokok šíri do blízkych štruktúr a vytvára vláknité uzliny s inklúziami viackomorových bublín. Tento stav môže trvať niekoľko rokov, a preto si vyžaduje povinný chirurgický zákrok.

Diagnostika helmintiózy

Diagnostika helminthických invázií zahŕňa tieto činnosti:

 • starostlivý zber anamnézy, ktorý pomáha zistiť možné príčiny infekcie;
 • laboratórne testy na výkaly, krv, črevný obsah 12p, rektálny a perianálny hlien, svalové tkanivo, pľúcne spútum, žlč. Analýza môže odhaliť vajíčka, segmenty alebo fragmenty parazitov. Zvýšený obsah eozinofilov v krvi je súčasne tiež signálom o prítomnosti helmintiázy.
 • pri diagnostike chorôb spôsobených larválnymi štádiami alebo tkanivovými parazitmi sa uskutočňujú sérologické testy (ELISA, RSK, nepriama aglutinačná reakcia, imunofluorescenčná analýza atď. ).
 • na identifikáciu červov, ktoré ovplyvňujú pečeňové tkanivo, sú predpísané ultrazvuk, CT a endoskopické štúdie.

Červy u ľudí: liečba

V akútnej fáze parazitárnej infekcie je pacientovi predpísaná detoxikačná a desenzibilizujúca terapia. V závažných prípadoch ochorenia (trematódy pečene, trichinóza) sa podľa lekárskych indikácií používajú glukokortikoidy.

Ako lieky špecifickej terapie, s prihliadnutím na povahu patogénu, sú predpísané špeciálne antihelmintické chemoterapeutické látky.

Súbežne s tým sa pacientovi odporúča užívať antihistaminiká a enterosorbenty. Konečná fáza liečby zahŕňa použitie probiotík, ktoré normalizujú črevnú mikroflóru.

Je tiež predpísaná špeciálna jemná strava (jedlo by malo byť stráviteľné a s nízkym obsahom tuku).

Počas obdobia antihelmintickej liečby je pacient povinný prísne dodržiavať osobnú hygienu (aby sa zabránilo opakovanej infekcii). Zároveň pri mnohých helmintiázach musia podstúpiť liečbu všetci členovia rodiny a osoby, ktoré sú v neustálom kontakte s infikovanými.

Podcenenie ich nebezpečenstva v kombinácii s nedostatkom vedomostí o biológii týchto tvorov a spôsoboch ich infekcie viedlo k skutočnosti, že najmenej niekoľko miliárd ľudí je dnes nositeľmi určitých parazitov.

Parazity môžu byť tiež prítomné nielen vo vnútri človeka, ale dokonca aj mimo ľudského tela.

Prevencia napadnutia parazitmi

Pravidlo č. 1:z rýb nemôžete jesť nič, čo nie je dostatočne solené, vyprážané alebo varené. Za gurmánske jedlo sa dá považovať sushi, slane slané sleďy alebo sashimi. Ale v podstate ide o surové ryby a ryby sú jednou zo zložiek životného cyklu parazitických červov.

Ako sa všetko deje:najprv larva vstúpi do mäkkýšov, kde nerastie viac ako po určitú hranicu, potom ryba zožerie mäkkýša, larva vstúpi do tráviaceho traktu, zostane nažive, potom rastie a množí sa a dostáva sa do svalového tkaniva rýb, potom túto rybu zožerie delfín, čajka alebo ľadový medveď. Alebo návštevník reštaurácie, ktorý sa rozhodne spojiť s vysokou japonskou kultúrou.

Bezpečné surové ryby teoreticky existujú. Aby ste to dosiahli, musí byť buď ihneď po ulovení okamžite zmrazené a rozmrazené tesne pred dovarením, alebo musí byť špeciálne vypestované na rybej farme s kontrolou neprítomnosti parazitov. Väčšinou sa ale nedá skontrolovať, či z neho bolo skutočne pripravené rizikové jedlo.

Rovnako opatrne treba postupovať aj pri mäse, neskúšajte surové mleté mäso a čerstvo solenú slaninu.

Okrem toho, aby nedošlo k infikovaniu helmintami, musí sa pred jedlom umyť zelenina a tiež ruky. Ako súčasť prírodného prostredia sa zistilo, že tieto parazity v ľudskom tele sú rozšírené takmer všade.

Akýkoľvek kontakt jedla alebo rúk so zemou, nečistotami a vegetáciou môže zanechať ich mikroskopické vajcia na jedle. Ak sa dostanú do čriev, z vajíčok sa vyliahnu červy, ktoré nebude ľahké odstrániť.

Existujú parazity, ktoré útočia na osobu, ktorá kráča alebo relaxuje v prírode, napríklad:

 • malaria plasmodium, obsiahnutá v slinách komárov rodu Anopheles,
 • pôvodca encefalitídy obsiahnutý v slinách ixodidových kliešťov,
 • gadfly a wolfarth lietať.

Ich prevencia spočíva v použití všetkých druhov repelentov pri turistike vo voľnej prírode, ako aj v maximálnej ochrane otvorených častí tela (siete proti komárom, siete, špeciálny gél).

Čo však môžete urobiť, ak prevencia nepomohla? Keďže útok je známy už dlhší čas, je už dlho známa aj liečba ľudovými metódami.

A na záver možno poznamenať, že dodržiavanie jednoduchých pravidiel hygieny a hygieny, vyhladenie múch a švábov, môže výrazne znížiť riziko infekcie parazitmi, čo vedie k vážnym následkom.