Prečo sú hlísty nebezpečné pre ľudské telo?

Helmintovia sú najstarší a najpočetnejší obyvatelia našej planéty. Je známe, že môžu žiť takmer kdekoľvek a ľudské telo je pre mnohých z nich optimálnym prostredím pre existenciu. Tam je parazit nielen maximálne chránený pred vonkajšími vplyvmi, ale môže tiež prijímať živiny potrebné pre jeho rast a vývoj. Nie všetky helmintiázy majú výrazné príznaky (ako rovnaká enterobiáza): človek často ani len netuší, že v jeho tele žijú nepozvaní hostia. Ako možno zistiť parazitickú inváziu?

Prečo sú hlísty nebezpečné pre ľudské telo?

vyšetrenie helmintu na vykonanie analýzy parazita

Napriek tomu, že hlísty môžu žiť v ľudskom tele dlho asymptomaticky, vôbec to neznamená, že ich životne dôležitá činnosť je bezpečná. Všetci paraziti v procese rastu, vývoja a smrti vylučujú určité látky, ktoré prispievajú k precitliveniu tela a vzniku alergických reakcií. Vyrážka, svrbenie kože a dokonca aj anafylaktický šok môžu byť výsledkom parazitických červov.

Mnoho helmintov je tiež lokalizovaných v gastrointestinálnom trakte pacienta a narúša procesy normálneho trávenia a vstrebávania živín. Pacient zaznamená výskyt slabosti, únavy, závratov a točenia hlavy, ktoré môžu súvisieť s rozvojom anémie. Krehké nechty, vlasy, suchá pokožka a sliznice môžu byť dôsledkom nedostatku železa, hypovitaminózy a nedostatku minerálnych zložiek. Na pozadí chronických hnačiek sa u niektorých pacientov objaví dehydratácia a dokonca sa zvyšuje riziko hemoroidov.

Mnoho helmintov má mechanický účinok na stenu gastrointestinálneho traktu. Prísavky a háčiky poškodzujú tkanivá, čo prispieva k tvorbe ulceróznych a erozívnych zmien. Tiež sú známe prípady vývoja zápalu apendikulárneho procesu na pozadí helmintiázy.

Kto by sa mal nechať otestovať?

V skutočnosti sú všetci ohrození. Takmer všetci ľudia jedia mäso alebo ryby, zeleninu, ovocie a bobule, pijú aj nevarenú vodu a plávajú v nádržiach. V tomto ohľade sú obzvlášť zraniteľné deti: najčastejšie majú vajíčka helminth. Batoľatá majú tendenciu vkladať špinavé hračky a akékoľvek iné predmety do úst, maznať sa s túlavými a domácimi mačkami a psami a porušovať pravidlá osobnej hygieny. Existuje niekoľko typov analýz:

  • Preventívne analýzy

    Ich cieľom je včasné odhalenie parazitických červov, a to aj pri absencii známok. Takéto vyšetrenie sa odporúča absolvovať minimálne raz ročne.

  • Bariérové analýzy

    Sú zamerané na prevenciu šírenia helmintiózy medzi ľuďmi. Keď dieťa vstúpi do predškolského zariadenia alebo keď chodí do bazéna, je bezpodmienečne potrebné predložiť potvrdenie. Podobným testom by sa mali podrobiť aj zdravotnícki a výživoví pracovníci.

  • Podľa indikácií

    Ak máte podozrenie na vývoj helmintiózy (epidemiologická anamnéza a konkrétne sťažnosti), špecialista predpisuje určitý rozsah štúdií. Vďaka tomu môžete včas diagnostikovať ochorenie a zahájiť liečbu.

Analýza pre vajíčka helmintov

Pomerne populárnou metódou na zisťovanie vajíčok helmintov je štúdium výkalov. V takom prípade nie je potrebná žiadna ďalšia príprava: biologický materiál musíte iba zhromaždiť do špeciálnej nádoby a odniesť do laboratória. Odborníci však odporúčajú pred vykonaním testu neužívať žiadne antiparazitárne lieky: môže to mať vplyv na jeho presnosť. Je tiež potrebné poznamenať, že analýza musí byť predložená najmenej trikrát, aby sa vylúčili falošne pozitívne a falošne negatívne výsledky. Štúdium výkalov pre vajíčka helmintu dnes postupne ustupuje novším metódam - stanoveniu protilátok proti určitému parazitovi v krvi.

Ako zistiť enterobiózu?

Enterobiáza je jednou z najbežnejších helmintiáz a spôsobujú ju pinworms. Toto ochorenie sa často vyskytuje u školákov a škôlkarov, ale infekcia je ohrozená aj u dospelých. Hlavným príznakom ochorenia je silné svrbenie v perianálnej oblasti. Diagnóza enterobiózy sa vykonáva získaním mazu alebo škrabania z oblasti blízko konečníka. Je to spôsobené tým, že samica patogénu opúšťa črevá a kladie vajíčka na povrch kožných záhybov. Postup sa vykonáva pred odchodom na toaletu a umývaním ráno, čo umožňuje získať presný výsledok.

Diagnóza ascariázy

diagnostika ľudského spúta a výkalov na detekciu genetického materiálu parazita

Škrkavky sú červy, ktorých dĺžka tela môže dosiahnuť až 40 centimetrov. Môžu cestovať po celom tele a ovplyvňovať nielen gastrointestinálny trakt, ale aj pľúca. Ako materiál na výskum sa môžu použiť vzorky spúta a výkalov: nachádza sa v nich genetický materiál parazita. Rovnako sa vajcia askarisu často nachádzajú vo výkaloch pacienta. Najúčinnejšou diagnostickou metódou je však detekcia špecifických protilátok proti antigénom parazitického červa v krvi pacienta.

Ako identifikovať opisthorchiázu?

Mačací motolík spôsobuje opisthorchiázu, ktorá sa vyznačuje prevažujúcim poškodením pečene. Preto sa vajíčka opisthorchusu nachádzajú nielen vo výkaloch, ale aj v dvanástnikovej šťave. V posledných rokoch sa na detekciu protilátok proti opisthorchii široko používa enzýmová imunotest. Helmintov je tiež možné detegovať pomocou polymerázovej reťazovej reakcie, ktorá je účinná aj pri malom množstve biologického materiálu.

Identifikácia trichinelózy

Trichinella je červotoč, ktorý ovplyvňuje predovšetkým svaly, ale môže migrovať do centrálneho nervového systému a spôsobiť nezvratné zmeny. Ak bolo podozrenie na vývoj tejto helmintiázy, bola predtým vykonaná svalová biopsia, ale v posledných rokoch bola nahradená sérologickými metódami. Detekcia protilátok proti Trichinella v krvi pacienta je dôvodom diagnózy.