Príčiny výskytu červov, príznaky a spôsoby liečby

Červy sú parazitické červy, ktoré žijú v ľudskom tele. Je známe, že na svete existuje asi tristo druhov helmintov. Červy parazitujú vo vnútorných orgánoch, ovplyvňujú ich a spôsobujú rôzne choroby.

Príčiny

pes v dome ako predavač červov

Vajíčka parazitov vstupujú do ľudského tela niekoľkými spôsobmi.

  1. Kontakt je jedným z najbežnejších spôsobov, ako sa dostať do ľudského tela. Nákazlivé helmintiázy sa prenášajú pri nedodržiavaní pravidiel osobnej hygieny (neumyté ruky).
  2. Geohelmintiáza. Larvy sa do pôdy alebo vody dostávajú výkalmi chorých zvierat, prípadne prenosom hmyzu. Hlavným prenášačom infekcie sú muchy. Zdrojom invázie je tiež priamy kontakt s chorým zvieraťom prostredníctvom výkalov, slín alebo vlny.
  3. Biohelmintiáza. K infekcii dochádza alimentárnou cestou prostredníctvom potravy. Vajcia červov vstupujú do tela cez neumytú zeleninu, ovocie, vajcia. Konzumácia nedostatočne tepelne spracovaného mäsa, rýb, morských plodov tiež vedie k invázii.
  4. prenosová cesta. Niektoré parazity vstupujú do tela bodnutím hmyzom.

Známky vzhľadu červov

svrbenie v konečníku s červami

Prítomnosť choroby u osoby môžete identifikovať pomocou nasledujúcich príznakov:

  • svrbenie v konečníku;
  • nadúvanie, plynatosť;
  • porušenie kresla;
  • alergické vyrážky na tele;
  • zmeny hmotnosti;
  • chronický únavový syndróm.

Ak sa objavia tieto príznaky, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára, ktorý vydá odporúčanie na testy, diagnostikuje ochorenie.

Liečba červami

lekár predpisuje liečbu červov

Nie je možné okamžite zistiť prítomnosť ochorenia. Latentné obdobie môže trvať roky. Po diagnostikovaní sú antihelmintiká predpísané odborníkom, ktorý vykoná sériu testov, identifikuje typ parazita a štádium ochorenia. Pre každý typ parazita bude predpísaný špecifický priebeh liečby. Samoliečba je v tomto prípade kontraindikovaná. V akútnej forme ochorenia lekár predpisuje infúzie, injekcie.

Antihelmintická liečba nie je vždy účinná, preto sa terapia opakuje po niekoľkých týždňoch. Počas liečby časť hlístových červov umiera a vychádza cez výkaly.

Liečba červov má integrovaný prístup vrátane imunoterapie a používania antibakteriálnych liekov. Všetci členovia rodiny by mali absolvovať preventívny kurz proti helmintióze.